Як почистити газовий котел: теплообмінник, пальник СЦ "На дому" - 1
Пн - Нд 8.00 - 21.00
Як почистити газовий котел: теплообмінник, пальник СЦ "На дому" - 2
Джона Маккейна, 38б
Милославська, 4а

Як можна заощадити на опаленні?

81
Як можна заощадити на опаленні?

Газові котли вважаються найбільш надійними, ефективними та зручними опалювальними приладами. Вони працюють в автоматичному режимі, мають високий коефіцієнт корисної дії, а також можуть працювати без підключення до електромережі (не всі моделі). Але, щоб забезпечити безпечну та стабільну роботу, газовим котлам необхідне регулярне обслуговування та правильний догляд. Чищення котла зазвичай виконується фахівцями газової служби або сервісного центру, з якими власник укладає договір. У цьому невеликому огляді ми розповімо про основні ознаки забруднення, а також способи очищення різних компонентів обладнання.

Чищення котла, виконане в повному обсязі, дозволяє зменшити витрати газу, а також підвищити ефективність та безпеку котла.

Як визначити, що котел необхідно почистити

Переважно чищення котла виконується щорічно перед початком чергового опалювального сезону. Але іноді потреба в обслуговуванні устаткування виникає й частіше. Першими ознаками необхідності проведення позачергової профілактики є:котел необхідно почистити

 • поява в котельні запаху гару або інших продуктів згоряння;
 • суттєве зростання споживання природного газу та (для нових моделей) електрики;
 • зниження температури у житлі при нормальному функціонуванні котла;
 • поява незвичних шумів під час активної роботи котла;
 • наявність слідів нагару або вигорілої фарби біля оглядового віконця;
 • уповільнення нагрівання теплоносія;
 • зниження напору підігрітої води (у двоконтурних моделях).

Ігнорувати ці сигнали не тільки не вигідно, а й небезпечно. Якщо не вжити жодних дій, то крім підвищення витрати газу може виникнути перегрів теплообмінника (особливо в нових моделях котлів), його деформація і вихід з ладу. Також може вийти з ладу циркуляційний насос або інший важливий компонент системи опалення. Щоб професійно усунути всі забруднення, запросіть спеціаліста сервісцентру.

Які елементи котла схильні до забруднення

Найчастіше причинами позачергового обслуговування є накопичення забруднень на поверхнях наступних компонентів котла:

елементи котла схильні до забруднення

 • механічний фільтр газу;
 • стартового пальника (запальника);
 • основний пальники та форсунок;
 • теплообмінника;
 • стінок топки та димаря.

Очищення кожного елемента має особливості, тому розглянемо процес обслуговування кожного їх докладніше. Завжди чистка котла виконується лише при перекритому вентилі подачі газу з подальшою перевіркою герметичності системи після збирання обладнання.

Чищення компонентів котла

Для видалення сажі, кіптяви та інших забруднень на внутрішніх поверхнях котла використовуються такі інструменти:

 • викрутки;
 • ріжкові ключі різних типорозмірів;
 • йоржик;
 • ганчір'я;
 • щітки з металу різної жорсткості.

Для прочищення отвору форсунок знадобиться тонка голка.

Фахівці сервісцентру, для ретельного чищення котла, використовують спеціальні сажообдувальні апарати, що подають на забруднені поверхні пар під тиском, а також ультразвукове обладнання. Також із сажевим нальотом та кіптявою допомагають впоратися спеціальні хімічні реагенти.

Спеціаліст сервісцентру для чищення котла

 • Газовий фільтр використовується для захисту пальника, клапана та інших елементів котла від проникнення з магістралі різного сміття. В основному застосовуються сітчасті та волосяні фільтри. Для очищення необхідно перекрити подачу газу, зняти фільтр і очистити фільтруючий елемент. Якщо спроба очищення не вдалася, замініть фільтр на новий. Після завершення робіт перевірте систему на герметичність за допомогою мильного розчину.
 • Основною ознакою забруднення пілотного пальника (запальника) є жовтий колір полум'я. Щоб очистити поверхню запальника, необхідно зняти весь модуль та очистити його від нагару твердою щіткою по металу. Після цього деталь прикручується на місце.
 • Для очищення основного пальника його акуратно демонтують з котла. Положення кожної з форсунок позначається маркером, після чого їх викручують. За допомогою насоса або іншого джерела повітря продуваються вхідні та вихідні отвори пальника, а зовнішня поверхня її обробляється щіткою. Для видалення сажового нальоту всередині пальника використовують йоржик. Форсунки прочищають за допомогою голки і встановлюють на місце, орієнтуючись на залишені мітки. Очищений пальник повертають у котел і перевіряють герметичність всіх газових з'єднань.
 • Забруднення теплообмінника призводить до зниження ефективності котла. Метод очищення вибирається залежно від конструкційних особливостей котла. Якщо є можливість – теплообмінник знімають, якщо ні виконують чищення на місці, прибираючи кіптяву та відкладення сажі механічним способом. Причиною появи забруднень усередині теплообмінника є неякісний або давно використовується теплоносій. Для позбавлення від накипу зсередини теплообмінника (для нових моделей) використовують спеціальні гелі, адипінову кислоту або сульфаніловий розчин.
 • У старіших моделях роль теплообмінника виконують стінки топки. У процесі роботи на них осідає сажа і кіптява, знижуючи теплопередачу. Очищення їх поверхонь від забруднень проводиться механічним способом, а видалення сажі з димоходу застосовують спеціальні пристосування. способом, а видалення сажі з димоходу застосовують спеціальні пристосування.

Коментарі ()

  Отримати безкоштовну консультацію