Як почистити бойлер від накипу своїми руками? | Рекомендації щодо чищення та обслуговування водонагрівачів - 1
Пн - Нд 8.00 - 21.00
Як почистити бойлер від накипу своїми руками? | Рекомендації щодо чищення та обслуговування водонагрівачів - 2
Джона Маккейна, 38б
Милославська, 4а

Як почистити бойлер від накипу своїми руками?

414
Як почистити бойлер від накипу своїми руками?

Завдяки простоті монтажу, безпеки та високій надійності, електробойлери поступово витісняють із жител раніше популярні газові колонки. Але, як і іншим побутовим приладам, бойлерам потрібне регулярне технічне обслуговування. При цьому однією з найважливіших сервісних операцій вважається профілактичне чищення компонентів від накипу та грязьових відкладень. Якщо необхідне чищення або ремонт бойлера, Київ має велику кількість великих і малих сервісних центрів і майстерень. Але якщо ви проживаєте в маленькому селищі або сільській місцевості, проблему, як почистити бойлер усередині, доведеться вирішувати самостійно, тому що дістатися до найближчої майстерні дуже складно. Щоб полегшити це завдання, ми пропонуємо ознайомитися з невеликою статтею про те, як чищення бойлера виконується своїми руками.

Що потрібно знати перед тим як чистити бойлер

Періодичність чищення бойлера безпосередньо залежить від жорсткості води, що підігрівається: чим більше в ній солей і мінералів, тим частіше потрібно проводити профілактику. Адже всі домішки осідають не лише на стінки бака, а й на поверхню Тена. При нагріванні вони "припікаються" до поверхні і згодом утворюють товстий шар накипу, який перешкоджає нормальному теплообміну і може призвести до передчасного виходу з ладу нагрівача (через перегрівання). Крім цього, іноді осад, поступово розчиняючись, призводить до погіршення якості та кольору підігрітої води, а також появи стороннього запаху. Знаючи як почистити бойлер, можна не лише швидко ліквідувати, а й запобігти цим неприємним наслідкам.

Зазвичай чистка бойлера від накипу виконується один раз на кілька років, але періодичність обслуговування залежить від складу і жорсткості води у водопроводі. Необхідність термінового очищення можна визначити за зовнішніми “симптомами”:

 • вода почала нагріватися довше;
 • термометр на бойлері вказує на неправильну температуру;
 • бойлер став споживати більше електрики;
 • почастішали випадки перегріву бака з водою;
 • бойлер почав часто вмикатися/вимикатися.

При цьому якщо не звертати на ці "сигнали" уваги, невдовзі бойлер взагалі перестає підігрівати воду.

Чистка бойлера от грязи и накипи

Ефективні способи почистити бойлер від накипу

Щоб почистити бойлер від накипу, застосовують два способи: хімічний та механічний.

Найпростішим, але не завжди ефективним (якщо вже утворився товстий шар осаду), є хімічне очищення внутрішніх поверхонь нагрівача. При регулярній профілактиці, такий спосіб дає відмінні результати і запобігає утворенню опадів, що складно видаляються. Для виконання такої процедури застосовують спеціальні хімічні засоби, але і чищення бойлера лимонною кислотою або оцтовим розчином дозволяє позбавлятися нальоту не гірше, ніж при використанні спеціальних хімічних складів.

Перед тим, як промити бойлер за допомогою побутової хімії, необхідно перекрити подачу води та знеструмити бойлер. Після цього:

 • від'єднуємо шланг від патрубка водопроводу;
 • відкривши кран будь-якого змішувача, що регулює гарячу воду, зливаємо більшу частину вмісту бака (залишивши приблизно третину рідини);
 • після цього "гарячий" кран закриваємо і через шланг, призначений для подачі водопровідної води або іншу приєднану до цього патрубку трубку, заливаємо рідину, що чистить. Для зручності зазвичай використовують лійку, а шланг підіймати вище за рівень верхньої точки бойлера.

Засіб для чищення повинен знаходитися в бойлері близько 6 годин, після цього через кран гарячої води змішувача розчин зливають, а бойлер, після підключення в робоче положення всіх шлангів, промивають водопровідною водою. Іноді, щоб видалити шматки бруду з дна бойлера, що відшарувалися від стінок бойлера і корпусу ТЕНа, доводиться знімати фланець разом з ТЕНом і руками вигрібати осад. Після такої процедури промивають бойлер, як описано вище.

Найефективнішим способом вважається механічне видалення накипу та бруду, але перед тим як почистити бойлер, доведеться його частково розібрати. Тому такий спосіб використовують лише у випадках, коли хімічні методи не допомагають.

Щоб дістатися ТЕНу та інших “нутрощів”, бойлер розбирають у такому порядку:

 • знеструмлюємо бойлер;
 • перекриваємо водогін і від'єднуємо трубку від синього штуцера на бойлері (у деяких модифікаціях кольорове маркування відсутнє);
 • спустошуємо бак через клапан аварійного зливу;
 • від'єднуємо від бака всі трубки;
 • відокремлюємо нижню пластикову декоративну панель, звільнивши пластикові клямки або викрутивши саморізи;
 • акуратно демонтуємо механічний термостат та від'єднуємо провід електроживлення;
 • знімаємо прилад зі стіни та поміщаємо дном догори у ванну або піддон душової кабінки;
 • відкручуємо болти фланця з ТЕНом і одночасно з термостатом виймаємо його з бака.

Тепер приступаємо безпосередньо до чищення окремих елементів бойлера. Рекомендації, як почистити бойлер Арістон, Атлантік та інші моделі брендів, ми об'єднали в таблицю.

Елемент бойлера

Чим чистити

Порядок очищення

"Мокрий" ТЕН

Міцний ніж, плоскогубці, наждачний папір, засоби для чищення.

Накип відскоблюється з поверхні нагрівального елемента ножем. Найгабаритніші “нарости” спочатку роздавлюються плоскогубцями, а потім дочищаються за допомогою ножа. Остаточне очищення проводять наждачним папером. Щоб полегшити механічне чищення, часто ТЕН поміщають на кілька годин у звичайну пластикову ПЕТ-пляшку, наповнену розчином, що чистить.

"Сухий" ТЕН

Хімічні засоби для чищення, м'яка губка.

Спочатку нагрівальний елемент поміщають розчин стандартного хімічного засобу або розчину лимонної (оцтової) кислоти, а після цього ретельно протирають.

Внутрішня поверхня емальованого бака

М'яка губка, засоби для чищення.

Всередину бака міститься лійка душа і поверхня ретельно обполіскується. Після завершення протирається м'якою губкою.

Магнієвий анод

Чистці не підлягає

Необхідно замінити деталь на нову

Зібравши бойлер, перевіряємо прокладку на герметичність і переконуємось, що всі рекомендації, як очистити ТЕН бойлера від накипу, виконані правильно і бойлер став працювати краще за колишнє.

 

Коментарі ()

  Отримати безкоштовну консультацію
  0,0953 s
  65
  cache

  Відвідуючи цей сайт, ви дозволяєте нам, для його повноцінного функціонування, збирати ваші метадані