Як відомо, принцип роботи холодильного обладнання ґрунтується на властивості деяких речовин відбирати або віддавати тепло при зміні фазового стану. Головна технологічна вимога при цьому створити необхідні умови для цих змін. У рефрижераторах використовується спеціальний холодоагент – речовина, котрій створення умов переходу з одного фазового стану до іншого досить просто. При цьому у випарнику, розташованому в теплоізольованому відсіку холодильника, рідкий фреон закипає і перетворюється на газ, відбираючи тепло від продуктів. Але для цього створюються спеціальні умови: речовина подається з потрібною температурою та під необхідним тиском. Газ по герметичному контуру виводиться назовні камери, фільтрується і перекачується компресором в конденсатор (решітчастий теплообмінник) де охолоджується, віддаючи відібране тепло назовні і знову перетворюється на рідину. Всі зовнішні елементи агрегату, включаючи компресор, мають підвищену температуру. Але іноді робочий цикл з якоїсь причини порушується (найчастіше через механічне пошкодження та розгерметизацію контуру з подальшим витоком холодоагенту). Навіть незважаючи на те, що двигун холодильника залишається гарячим (іноді дуже перегрівається) - холод в камерах відсутній. Про причини, що викликають такі несправності і про те, коли потрібен майстер з ремонту холодильників і коли можна усунути поломку самостійно, йтиметься у цьому невеликому огляді.
Чому холодильник не морозить, компресор гарячий
Зазвичай якщо перестав морозити рефрижератор, насамперед перевіряють, чи компресор гріється з холодильника. Якщо він холодний і при цьому лампочка всередині камери не спалахує - проблема пов'язана з відсутністю електрики або з пошкодженнями в контролері. Але якщо компресор в холодильнику гарячий, а холод все одно відсутній і ви переконалися, що встановлена потрібна температура, на стінках камер відсутній льоду і двері нормально зачинені - напевно проблема в одному з елементів холодильного контуру, включаючи сам мотор-компресор. Однак нерідкі випадки, коли справний агрегат перегрівається, але холоду виробляє недостатньо, але причини криються в порушенні рекомендацій з експлуатації, і в неуважності користувача.
Пристрій компресора холодильника
За принципом роботи компресор від холодильника мало чим відрізняється від традиційного бензинового двигуна. У ньому є поршень, і система клапанів.
Головним завданням мотор-компресора вважається забезпечення циркуляції фреону за контуром. Фреон у газовій фазі проходить через компресор. Від стиску холодоагент нагрівається і подається на конденсатор, де він, віддаючи тепло, перетворюється на рідину. Після цього через капілярний модуль фреон надходить у випарник, щоб відібрати від продуктів чергову частину тепла та вивести її назовні. У процесі стиснення холодоагенту температура підвищується і частина цього тепла потрапляє на компресор, через що він нагрівається. Це робоче нагрівання і вважається нормою. Але якщо вузол перегрівається та спрацьовує захисне реле, у таких випадках потрібно звернутися до майстра – потрібна перевірка компресора холодильника та всього холодильного контуру.
Чому гріється компресор холодильника
Причини природного нагрівання вузла описали в попередньому розділі. Тепер розглянемо причини, чому компресор перегрівається для холодильної камери справного рефрижератора:
- закладка великого обсягу теплих продуктів. При цьому компресору доведеться працювати до повного їхнього охолодження;
- висока температура в кімнаті, де встановлена холодильна шафа або неправильна установка (не дотримані вентиляційні відстані). У таких випадках погіршується відведення тепла та створюється додаткове навантаження на компресорний блок;
- деформація теплообмінника без порушення його герметичності;
- активація режимів прискореного або глибокого заморожування, що викликають безперервну роботу електродвигуна компресорного модуля;
- виставлення максимально низьких температур;
- нещільне закриття дверей;
- невчасне розморожування;
- природне зношування елементів компресора (для пристроїв старше 10-15 років).
Але до аварійного перегріву компресорного модуля наводять деякі несправності. Насамперед це:
- пошкодження або зношування ущільнювальних гумок дверей. Часто вони "грубіють" через відсутність обслуговування;
- вихід з ладу термодатчика чи термостата. Компресор починає працювати практично безперервно переохолоджуючи продукти та перегріваючись;
- засмічення в капілярній частині контуру;
- поломка системи примусового розморожування випарника в модифікаціях з Но Фрост;
- витік холодоагенту з контуру;
- поломка компресорного блоку (зазвичай ремонту не підлягає. Потрібна заміна компресора холодильника).
Яка допустима температура нагрівання компресора холодильника
Зазвичай температура корпусу справного компресора під час стиснення холодоагенту вбирається у 60 - 90 градусів. Цей показник залежить від типу та моделі мотор-компресора, умов вентилювання та температурних показників у приміщенні. І якщо вузол нагрівається більше, ніж до 90°, це свідчить про несправність і для ретельної діагностики необхідно запросити спеціаліста сервіс-центру. Крім цього без допомоги майстрів не обійтися у випадках коли:
- мотор-компресор працює безперервно, не зупиняючись на відпочинок;
- електродвигун компресора запускається і одразу ж відключається;
- у відсіках холодильника занадто холодно чи агрегат не морозить;
- при включенні в мережу компресор сильно гріється, але не входить у роботу.
Якщо вам потрібна допомога в діагностиці або ремонту холодильника, звертайтесь до нашого сервісного центру. Фахівець виїде до вас та визначить тип проблеми, а також порекомендує оптимальний спосіб вирішення. Виїжджаємо по всіх районах міста Києва: Дарницький район, Деснянський район, Дніпровський район, Голосіївський район, Оболонський район, Печерський район, Подільський район, Святошинський район, Солом'янський район, Шевченківський район.
Коментарі ()